Těhotenství je i přes všechny nepříjemnosti, které během něj mohou budoucí maminku potrápit, nejkrásnějším obdobím jejího života. Nese s sebou ale i změny, které nejsou vždycky zrovna příjemné. Zhoršení pleti a vlasů, únavu, změnu postavy. Co po porodu změnit, abyste byla brzy fit a spokojená se svým tělem?
Přebytečná kila nabraná během těch nejúžasnějším devíti měsíců jsou po porodu častým důvodem nespokojenosti se svým tělem. Když se k tomu připočte únava, zvykání si na nový režim a sžívání se s novým človíčkem – zotavování se po porodu je prostě hodně náročným obdobím.
Víte, že nadváha snižuje šanci otěhotnět až o 50 %?
O to důležitější je co nejdřív začít se zdravým životním stylem. Pravidelná strava, dostatek pitného režimu a pohyb vám pomohou nejen v boji s únavou a pošramocenou psychikou, kdy si myslíte, že nic nezvládáte, tak i s přebytečnými kilogramy.
Jak se zbavit poporodních kil?
Přírůstek na váze je během těhotenství zcela normální. Plod, placenta, plodová voda, prsní tkáň i zvětšený objem krve prostě něco váží. Přebytečný tuk navíc slouží jako rezervní energie pro vás i miminko. Když je ho ale moc, je na místě začít jednat. Ale pozor – nic se nemá přehánět, začněte pěkně zlehka.
Víte, že s poporodními kily mnohdy zatočí i kojení?
Mateřské mléko je tím nejlepším, co můžete do začátku děťátku dát. Mateřské mléko mu dodá všechny potřebné živiny, vašemu tělu zase pomůže k rychlejšímu zotavení. Díky tomu se postupně bude k normálu vracet i váha.
Dbejte na pitný režim
Ten je základem pro tvorbu mateřského mléka. Ideální je neperlivá pramenitá voda, bylinkové čaje pro kojící maminky, dopřát si můžete i třeba kefír.
Víte, že pitný režim je důležitý také pro odvod toxinů z těla? Během spalování tuků se totiž uvolňují různé škodliviny, které z těla následně odejdou spolu s močí.
Jezte zdravou a kvalitní stravu
Kvalitní jídelníček maminku posílí, ovlivní také složení mateřského mléka. Dostatek potravy ve střevech a naplněný močový měchýř navíc podpoří správné zavinování dělohy.
Jezte hodně ovoce, zeleniny a kvalitního masa. Dejte si pozor na potraviny, které nadýmají. Mohly by způsobit bolesti bříška u děťátka. Vynechejte čočku i tučná a ostrá jídla.
Hýbejte se
Mateřství je úžasné a náročné zároveň. Většina maminek si dřív nebo později začne klást otázku, kdo vymyslel pojmy mateřská a rodičovská dovolená. O žádný odpočinek totiž nejde. Hlavu si provětráte třeba při procházce s kočárkem. Později můžete děťátko na chvíli svěřit tatínkovi a jít si třeba zaplavat.
Kdy začít s dietou a jakou zvolit?
Během prvních měsíců života dítěte, kdy kojíte, vsaďte jen na zdravý životní styl. O dietě můžete začít přemýšlet ve chvíli, kdy dítěti začnete podávat příkrmy.
Náš tip: Skvělým pomocníkem v boji s kily navíc vám bude ketonová dieta. Její pokrmy jsou bohaté na proteiny, vlákninu, minerály a vitamíny, na druhou stranu obsahují minimum sacharidů.