Podzim se nezadržitelně blíží, jak nás už neomylně upozorňují ranní teploty i návrat dětí do školních lavic. Střídání teplot dává našemu organismu pěkně zabrat. Ráno je chladno, přes den poměrně teplo a večer zase udeří zima. A právě tyto podmínky jsou ideální pro šíření virů a bakterií. Držte si je pěkně od těla!
Jak si poradit s typicky podzimní virózou a nachlazením?
Rady typu pohyb, zdravá strava, dostatek spánku jistě znáte. Prevence je prostě nejúčinnější. Když vás ale bacily přeci jen přemohou, vyhlaste jim válku hned při prvních příznacích.
Vitamín C
Jakmile vás poprvé zašimrá v krku, začnete kýchat a smrkat, zvyšte příjem vitamínu C. Jezte hodně ovoce a zeleniny, nebraňte se ani vitamínu C třeba v tobolkách. Naše tělo ho nedokáže skladovat, využije právě tolik, kolik aktuálně potřebuje. Pokud tedy sáhnete po tobolkách, volte raději ty s postupným uvolňováním.
Zavzpomínejte na babičky
Co by jako první udělaly ony? Uvařily by zázvorový čaj a poctivý slepičí vývar a poslaly vás do peřin. Udělejte to samé. Babičky jsou/byly moudré ženy a vždy si dokázaly poradit.
Trápí vás rýma? Znáte pořekadlo „Léčená rýma trvá týden, neléčená 7 dní“?
V prastarém moudru se skrývá pravda. Léčbu rýmy prostě neurychlíte. Můžete si jen ulevit použitím mořské vody, pokrájenou cibulí vedle postele nebo čajem z rýmovníku.
Když nic z toho nepomáhá a vy nemůžete dýchat nosem, přichází na řadu nosní kapky. Ale pozor. Ty nepoužívejte déle než 7 dní!
Není rýma jako rýma
S čirou vodnatou rýmou si poradíte sami, s běžnými prostředky. Jakmile je ale rýma hustá a nazelenalá, jedná se o rýmu virovou a je na místě poradit se s lékařem.
Přidal se kašel? Vsaďte na bylinky!
Vyzkoušejte jitrocelový sirup, zábal na hrudník nebo čajové směsi určené přímo na kašel. Doplnit to můžete mazáním hrudníku psím sádlem. V některých lékárnách vám místo něho nabídnou míchanou bylinkovou mastičku. Neodmítejte nabídku, opravdu pomáhá. Bude se vám líp dýchat, uvolní nos i hleny.
Bylinná koupel při nachlazení
Možná se vám do vany vůbec nechce, ale když prohřejete tělo, uvolníte dutiny. Bude se vám i líp spát. Na trhu najdete bylinné koupele, které jsou určené přímo na léčbu nachlazení. Třeba taková jehličnanová koupel je učiněný zázrak. Uleví nejen od nachlazení, ale odplaví i stres. ( Na vlastní kůži jsem vyzkoušela tu od Weledy a mohu vřele doporučit. Určitě vyzkoušejte.)
Nedostatečný přísun zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů, může naše tělo zaznamenávat po celý rok, bez ohledu na roční období. Nedejte bacilům šanci srazit vás na kolena.