Procházka lesem, brouzdání ve vysoké luční trávě – to je idylka, kterou by každý z nás měl aspoň občas zažít. Kde jinde si odpočinout a načerpat nové síly než venku? Někdy se ovšem stane, že si z takové procházky doneseme kromě dobré nálady ještě nevítaného společníka. Klíště. Jak ho správně odstranit?
Mnozí z nás si špatně myslí, že klíště útočí ze stromu a jen v lese. NE. Klíště je trpělivý tvor, který si na svého budoucího hostitele počká kdekoli v travním porostu. Klidně i na obyčejné zahrádce.
Klíště je roztoč
Vyskytuje se v travních porostech smíšených lesů, na loukách a zahradách. Daří se mu ve vysoké trávě. Na svém těle má speciální smyslové orgány, které ho upozorní, kdy se blíží hostitel, na kterého tak trpělivě čeká.
Za pomoci tykadel se přisaje na tělo. Čím déle bude sát, tím bude větší a taky se v rance víc „zaháčkuje“. Proto je důležité se při návratu z procházky hned zkontrolovat. Čím je klíště větší, tím hůř se odstraňuje.
Proč je klíště nebezpečné?
Zdrojem nákazy jsou sliny klíštěte, které přenáší onemocnění zvané lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
Přinesli jste si nezvaného společníka domů? Odstraňte ho! Ne všechna klíšťata jsou infikovaná, proto není třeba hned plašit. Přesto ranku sledujte a jakmile se vám nebude zdát, zajděte raději k lékaři.
Jak přisáté klíště odstranit?
- Připravte si rukavice, desinfekci, speciální kleštičky a papír, do kterého klíště zabalíte. NIKDY na klíště nesahejte holýma rukama.
- Klíště potřete desinfekcí s jódem a nechte chvíli působit.
- Opatrně začněte s klíštětem viklat. Netočte, ať ho nepřetrhnete. (Kdyby se vám to náhodou povedlo, odstraňte i zbytek klíštěte a místo hlídejte a opakovaně desinfikujte.)
- Pak klíště za pomoci kleštiček nebo pinzety odstraňte, zabalte ho do papíru a spalte.
- Bojíte se možné infekce? Nepalte ho. Místo toho ho pěkně zabalte a pošlete do laboratoře k vyšetření.
- Ránu i použité nástroje vydesinfikujte.
- Umyjte si ruce teplou vodou a mýdlem.
Odstraněním klíštěte to nekončí
Ranka bude několik dní trochu zarudlá a bude svědit. Pravidelně ji sledujte. Kdyby se skvrna začala zvětšovat nebo měnit barvu, její střed zbělá, navštivte lékaře. V opačném případě je vše v pořádku. Stejně ale omezte námahu a nevystavujte se slunečním paprskům.
Nejlepší je prevence
Jak se říká – nejúčinnější lék je prevence. Jak se bránit přisátí klíštěte?
- Nechoďte do vysokých travních porostů.
- Noste oblečení, které mu neumožní se přisát. Nejlepší je hladký světlý oděv.
- Nastříkejte se repelentem. PEČLIVĚ!
- Chraňte sebe i své čtyřnohé kamarády.
- Po návratu z výletu se vysvlékněte a pečlivě prohlédněte celé tělo, prozkoumejte podpaždí, místo za ušima, třísla, intimní partie i podkolenní jamky. O pár hodin později se prohlédněte ještě jednou.
- Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat.