Obdivujete všechny, kdo mají bílé zuby, které září jako perličky? Kdo by ne. Bohužel mají někteří z nás smůlu a zářivě bílé zuby jsou jim geneticky zapovězené. Správnou péčí se k nim ale můžeme alespoň přiblížit. Proč to nezkusit?
Základem je pravidelná péče
Zuby si čistěte alespoň 2x denně po dobu tří až čtyř minut. Cílem je mít čisté zuby, někomu na to možná budou stačit jen dvě minuty, někdo zase potřebuje delší čas. Nenechte se svazovat pravidly, věnujte zubům přesně tu péči, kterou potřebují.
Nedostatečné čištění zubů má za následek vznik zubního kazu. Přílišná péče zase může narušit dásně a odhalit zubní krčky. Poslouchejte své tělo a jeho potřeby.
Měli jste čokoládu? Pak si je radši vyčistěte jednou navíc. Zuby je totiž třeba čistit po každém sladkém nebo lepícím se jídle. Když si ale dáte vodnatou zeleninu, nebo vypijete sklenici čisté vody, čistit si je znovu nemusíte.
Nečekaně přespíte i známých a nemáte s sebou kartáček? Nic se neděje. Pro jednou se svět nezboří a kaz hned nevykoukne na světlo světa. Snažte se ale, ať to není příliš často.
Čistěte si zuby správně!
Na technice záleží. Nestačí si jen tak kartáčkem přejíždět po zubech. Je třeba zuby pěkně očistit od nečistot, které se na ně během dne usadily. Jak?
Zuby čistěte shora dolů jemnými krouživými tahy bez tlaku, které všechny nečistoty a plak odstraní. Čistíte si zuby ze strany na stranu? Používáte špatnou techniku. Ale nebojte, nejste v tom sami. Když si nejste jisti, zda si zuby čistíce správně, zeptejte se svého stomatologa při pravidelné prohlídce.
Kartáček držte jako tužku a pravidelně ho měňte
Držet kartáček v sevřené pěsti je častý zlozvyk, který se špatně odnaučuje. Správně byste kartáček měli držet jako tužku. Nebude na zuby tolik tlačit, nenaruší sklovinu, ani neobrousí krčky zubů.
Náš tip: Vyzkoušejte i kartáček s měkkými štětinami, který se osvědčil jako skvělý pomocník pro odstraňování zubního plaku.
Kdy kartáček vyměnit? Když to bude potřeba. Kartáček běžně vydrží 2-3 měsíce, pak by se měl vždy vyměnit. Když na něj ale budete tlačit, vlákna se roztřepí a výměna bude nutná dřív.
Jakou používat zubní pastu?
Její výběr nepodceňujte. Podívejte se na obsah fluoridu, tedy sloučeniny fluóru, která remineralizuje zubní sklovinu a působí zároveň jako ochrana před vznikem zubního kazu. V závislosti na množství fluoru pasty dělíme:
- Zubní pasty pro předškoláky, které by měly obsahovat asi 500 ppm fluoridu.
- Zubní pasty pro juniory (děti od 6 do 12 let) s obsahem asi 1000 ppm.
- Pasty pro dospělé, které obsahují 1000-1500 ppm fluoridu
A co bělení zubů?
I přesto všechno toužíte po zářivých zubech? Svěřte se do rukou odborníků. Počítejte ale s tím, že na barvu zubů mají velký vliv genetické dispozice. Ne vždy se podaří dosáhnout vytouženého odstínu zubů ani ordinačním bělením.