Prázdniny jsou v polovině, počasí nás občas nemile překvapí, když nastaví tu méně vlídnou tvář. Kdo by čekal, že i v červenci se setkáme se sychravými dny? Většinou s nimi počítáme až během září. Spolu s nimi čeká rodiče malých dětí poměrně složité období. Děti nastoupí do školy a školky, kde se setkají s bacily. Stačí malé prochladnutí nebo kýchnutí a neštěstí je na světě.
I když se budete snažit sebevíc, nějaké té viróze se nevyhnete. Důležité ale je včas myslet na imunitu a začít ji s předstihem posilovat. Věděli jste, že základem silné imunity je zdravá střevní mikroflóra?
Pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu ji podpoří
Taková procházka na čerstvém vzduchu není vůbec k zahození. Užijete si spoustu zábavy a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Čerstvý vzduch má příznivý vliv na naše sliznice, zároveň posílí dýchací cesty. Nezapomeňte si ale vzít správné oblečení. Vyberte ho s ohledem na aktuální počasí. Držte se také pravidla, že je lepší víc slabších vrstev než jedna tlustá.
Čerstvý vzduch patří i do našich domovů
S nástupem chladného počasí začíná mimo jiné i topná sezóna. Topení vzduch vysušuje, proto je potřeba dostatečně větrat a vzduch zvlhčovat. Snažte se nepřetápět a pravidelně a intenzivně větrat.
Zdravý životní styl nepodceňujte
Kromě čerstvého vzduchu dbejte také na správnou stravu a dostatek odpočinku. Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny, tuků, masa, obilovin a vajec. Jako svačinka se hodí i semínka a oříšky.
Nezapomínejte ani na dostatek spánku. Léto svádí k ponocování, nedostatek spánku se ale časem prostě projeví. Třeba takoví předškoláci by měli spát minimálně 10 hodin denně. Aby byl spánek kvalitní a ničím nerušený, je důležité mít kvalitní postel, matraci, příjemné ložní prádlo a správnou teplotu v místnosti. Ideál je 18°C.
Důležitá je také správná hygiena. Pravidelné mytí rukou po toaletě, když přijde dítě z venku, než usedne ke stolu, … No však to znáte. Svět se ale nezboří, když jednou sníte neumyté ovoce nebo si dítě sní svačinku na písku nebo ve společnosti zvířátka. (A s ním se jistě rádo i podělí.)
Co dělat, když bacily útočí?
Cítíte, že na vás nebo děti „něco leze“? Zvyšte přísun vitamínu C a vitamínu D. Právě toho má většina naší populace nedostatek a už jen zvýšený přísun „déčka“ dělá divy. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku. Když bude nemocnému trochu lépe a bude bez teplot, pár minut na čerstvém vzduchu dělá zázraky.
Někdy ale ani přes veškerou snahu nic nepomáhá. Jíte pomeranče na kila, déčko si také dáte, spíte 10 hodin denně, ale bacily si s vámi stejně zahrávají. Na vině může být stres nebo genetika. Pokud jste vy nebo dítě nemocní často, je vhodné navštívit imunologa.
Po nemoci by vždy měla následovat rekonvalescence. Ta by měla být 2x tak dlouhá, jako doba nemoci. Nepřepínejte své síly, zvolněte tempo. Práce ani škola vám neutečou (ano, dohánění restů je otravné, zdraví ale máme jen jedno).