Práce na home office je v posledních letech celkem běžná. Ať už pracujete doma na počítači, nebo vyrábíte nějaké vlastní produkty, je důležité mít k práci dobré podmínky a neničit si zdraví. My vám přinášíme tipy, jak toho docílit.
Jak si zařídit pracovní místo?
Vyčleněné místo jen pro práci je klíčem k výborným pracovním výsledkům. Ideální variantou je místnost v domě navíc, kde si své dokonalé místo pro práci můžete zařídit. Pro ty, co takovou možnost nemají, je výbornou volbou vytvoření pracovního koutu v obývacím pokoji nebo jiné místnosti.
Co by ve vašem pracovním prostoru určitě nemělo chybět?
Stůl
Pracovní stůl vybírejte podle rozměru pracovní desky. Zvažte množství vybavení, které na stůl potřebujete umístit a také velikost prostoru, kam stůl přijde.
Pokud chcete udělat pro své zdraví maximum, pořiďte si polohovací stůl, který nabízí stejný komfort jako klasické kancelářské stoly, ale navíc je vybaven elektrickým motorem pro nastavení výšky pracovní desky.
Práce ve stoje má několik zdravotních benefitů. Už půl hodiny práce ve stoje dokáže ulevit od typických kancelářských problémů. Prací ve stoje posilujete svaly hlubokého stabilizačního systému, spalujete více kalorií a také účinně předcházíte vzniku hemeroidů. Dle studií se při sedavé práci delší než 23 hodin týdně zvyšuje šance na rozvoj kardiovaskulárních chorob až o 64 %.
Židle
Bez kvalitní ergonomické židle vydržíte celý den sedět ve správné poloze jen těžko. Správná židle by měla poskytovat oporu namáhaným partiím (krční a bederní páteři, loktům a předloktí) a snižovat zatížení zádovým svalům.
Na jaké vlastnosti se při výběru židle zaměřit?
- Pevná a stabilní konstrukce,
- nastavitelná výška židle,
- synchronní mechanika umožňující plynulé nastavení sklonu opěráku a sedáku,
- nastavitelná bederní a područní opěrka,
- nastavitelný podhlavník,
- dostatečná šíře a hloubka sedáku,
- prodyšné materiály, které jdou snadno udržovat.
Doplňky
Okolní prostředí je pro efektivní práci velmi důležité. Vylaďte svou pracovnu či pracovní kout k dokonalosti za pomoci originálních doplňků. Nemusíte za ně nutně utrácet, hezké kousky si zvládnete vyrobit i sami doma. Nejen, že budete mít z vlastnoručně vyrobených ozdob větší radost, ale můžete do tvoření zapojit i děti.
Zdravé sezení
V současné době tráví prací u počítače více a více lidí. Není výjimkou, že se často doba strávená za pracovním stolem vyšplhá až na 10 a více hodin denně. Zádům to úplně neprospívá. Nemusí se jednat jen o práci u počítače, týkat se může i ostatních lidí pracujících v sedě, například švadleny mívají se zády také problémy. Zádům lze ulevit už jen tím, že budete dodržovat zásady správného sezení u počítače.
- Záda držte ve vzpřímené pozici.
- Kolenní kloub by měl svírat úhel 90 °.
- Pod stolem by měl být dostatečný prostor pro nohy.
- Výška desky stolu by měla být totožná s výškou loktů, loketní kloub by měl svírat úhel 90 °.
- Přiměřená vzdálenost monitoru od očí je 45 – 70 cm.
- Horní hrana obrazovky by měla být v úrovni očí.
Cvičení pro zdravá záda
Zařaďte do své pracovní rutiny pravidelné protažení. Existují cviky, které můžete provádět i při sezení na pracovní židli a skvěle tak proložíte mezery mezi jednotlivými úkoly. V delších pauzách se od počítače zvedněte a projděte se. Ideální je krátká procházka kolem bloku nebo v parku, ale svůj účel splní i cesta do kuchyně pro kávu.
Výbornou doplňující aktivitou může být pravidelné cvičení jógy, které nemusí nutně zabrat mnoho času a zvládnete ho i v pohodlí domova. Na internetu je mnoho dostupných videí, podle kterých můžete s jógou začít. Pokud máte doma děti, zapojte je do cvičení taky. Spojíte tak příjemné s užitečným – uděláte něco pro své zdraví a zároveň zajistíte dětem zábavu.
Jak zkombinovat práci s péčí o dítě?
Nastavit si pracovní režim tak, abyste se zároveň zvládali postarat o děti, může být leckdy náročné. Nejlepší radou je plánovat si vše dopředu a přizpůsobit režim potřebám dětí s ohledem na jejich věk.
Pokud máte partnera, který chodí normálně do práce, domluvte se, že po příchodu z práce bude mít děti na starosti on. Vy tak budete mít prostor pro práci, kdy vás nebude nikdo rušit.
Malé děti
Malým dětem je potřeba se věnovat více, proto i plánování práce bude obtížnější. Nejvhodnější chvíle budou ty, kdy dítě spí. Ráno si přivstaňte a pracujte než se vzbudí, stejně tak využijte čas, kdy dítě spí přes den.
Školáci
Dětem ve školním věku už lze leccos vysvětlit. Proberte s nimi tedy situaci a vysvětlete jim, že stejně tak, jak se ony musí učit, vy musíte pracovat. Pokuste si naplánovat práci do časových bloků, kdy děti mají vlastní výuku. Pokud on-line výuku nemají, nechte je plnit domácí úkoly, malovat nebo si hrát. Nezapomínejte na pravidelné pauzy, kdy se dětem mezi prací budete věnovat. Zahrajte si nějakou hru, jděte na krátkou procházku, dejte si společně oběd nebo svačinu.