Nejen pro naše zdraví je třeba větrat. Čerstvý vzduch může vyřešit bolesti hlavy, únavu i nervozitu, ale také zamezit vzniku plísní v bytě. Proto je třeba často a správně větrat. I když se to může zdát jako samozřejmost, ne každý ví, jak na to správně.
Pootevřít na chvíli okno rozhodně nestačí. Ať je teplo nebo zima, čerstvý vzduch je prostě třeba. Kdo nevyvětrá pořádně, může se těšit na těžký vzduch, plísně v bytě a nemoci členů rodiny.
Každý z nás během dne vyloučí do vzduchu až 3 litry tekutin. To je poměrně dost, že? Jen během spánku to je až 1 litr. A představte si, že tato vlhkost nemá kudy uniknout. Sráží se pak na nejchladnějších plochách – okenních tabulích. Aby se vlhkost v místnosti nehromadila, je třeba ráno roztemnit a pořádně vyvětrat.
Jak správně větrat?
Základní pravidlo zní intenzivně, krátce a pravidelně. Doba větrání závisí na ročním období a venkovní teplotě. V zimě postačí pár minut intenzivního větrání. V létě můžete větrat podle potřeby delší čas. Nejlepší je otevřít proti sobě všechna okna a dveře naráz a vyvětrat.
Když v zimě na několik minut otevřete okno dokořán a pak ho zavřete, nemusíte se obávat žádných zbytečných tepelných ztrát. Vlhkost unikne ven, vzduch se vymění, ale stěny bytu ani jeho zařízení neprochladnou.
Náš tip: Pořiďte si vlhkoměr. Stojí pár korun, službu ale odvede ohromnou. Hlídejte vlhkost hlavně tam, kde hrozí vznik plísní (např. ve studených rozích u ochlazovaných obvodových stěn).
Pokud byste ale větrali úzkou štěrbinou po dlouhou dobu, stěny se prochladí, aniž se odvede přebytečná vlhkost, ta se na nich může srážet a máte zaděláno na plíseň. Proto se v zimě vyvarujte používání ventilace a mikroventilace.
Ventilaci používejte jen v létě
Je ideální pro použití tehdy, když je venku teplo. Pokud máte vlhký dům, nebo jste milovník květin a byt jich je plný, může udělat dobrou službu. Podpoří totiž vysoušení interiéru.
V zimě ventilaci ale nepoužívejte. Museli byste ji mít otevřenou opravdu dlouho. Mezitím by došlo k prochlazení stěn a zařízení, což vede k vyšším nákladům na vytápění.
Na mikroventilaci raději zapomeňte
Pokud ji nebudete používat, je to bod pro vás. Děláte jen dobře. Kdo si ji chce vyzkoušet, může využít teplého, mírně větrného počasí a ideální je současně zapnout v kuchyni nebo v koupelně odsavač par, tak dostanete do interiéru trochu vzduchu. Mějte ale na paměti, že:
- Okno pootevřené na mikroventilaci není zabezpečené. Vznikne malá štěrbina a do okna stačí zatlačit a otevře se. To je přímo pozvánka pro zloděje.
- Okno může otevřít i poryv větru.
- Díky vzniklé štěrbině proniká do místnosti hluk.
- V zimě ji v žádném případě nepoužívejte. Nevyvětráte a ohrozíte okna. Vlhkost uvnitř profilu může namrznout a poškodit kování.
Pár rad na závěr
Aby se v bytě nevytvářelo tolik vlhkosti, používejte při vaření odsavač par, na hrnce dejte pokličky. Když se jdete sprchovat, zavřete za sebou dveře a zapněte odsavač par. Věšák na prádlo postavte mimo byt, nebo alespoň pod otevřené okno.
Jsou to maličkosti, ale velmi důležité. Spolu s pravidelným a intenzivním větrání zamezí vzniku plísní a bude líp jak vám, tak vašemu bytu.
Comment (1)
7. 10. 2019 at 10:59