Kdo by to byl řekl, že zařídit dětský pokoj je taková věda! Potřebujete nábytek a dekorace vhodné do dětského pokoje, aby bylo vše krásné, ale zároveň bezpečné, a ještě k tomu podnětné a ideálně vzdělávací. Děti navíc rostou, jejich potřeby se neustále vyvíjejí a s tím je spojená i neustálá re-organizace dětského pokojíčku. Ať už vybavujete pokoj pro holčičku, kluka, velkého školáka nebo třeba pro maličké miminko, přinášíme vám dávku inspirace.
Pokoj pro miminko
Zbytečně pokojíček pro miminko nepřeplácejte – novorozenec toho příliš nepotřebuje. Ideálně se snažte nábytek v pokojíčku sladit dohromady, takže vybírejte postýlku, přebalovák a koš na hračky ve stejném barevném dekoru. Miminka nejprve vnímají jen rozdíly mezi tmavou a světlou, proto je ideální kontrastní zbarvení nábytku.
Vedle vaničky na koupání a kvalitní dětské postýlky budete potřebovat už jen několik dalších esenciálních věcí. Komoda na přebalování je základ, který vám usnadní přebalování, a navíc do ní uložíte všechno potřebné vybavení, od plenek až po bodýčka. Vyberte si takovou, která vám poslouží i potom, co miminko z přebalování odroste, ideálně tedy s odnímatelným vrchním pultem.
A pokud máte doma starou komodu, přebalovací pult na komodu si můžete s trochou snahy i sami vyrobit. Budete potřebovat přebalovací podložku, podle jejích rozměrů si koupíte v hobbymarketu dřevěné latě (na přířezu vám je tam rádi nakrátí na požadovanou délku). Pak to chce ještě kvalitní lepidlo na dřevo, pro jistotu pár hřebíčků (i když s těmi opatrně, aby nikde nevykoukly), příp. ještě nezávadnou barvu na dětský nábytek a za hodinku-dvě máte hotovo!
Princeznino království
Základem dětského pokojíčku by měl být chytře vyřešený úložný prostor. Má mnoho výhod, co se týče udržování pořádku. Když dáte dětem řád, budou vědět, co kam patří a naučí se odmalička si po sobě uklízet. Ideální jsou pak uzavřené úložné boxy a krabice, do kterých se nepráší. Schová se v nich všechno, co se nikam jinam nevejde.
Velice praktické jsou i dřevěné bedny, ze kterých můžete dětem sestavit i vlastní nábytek. Co takhle úložnou stěnu ve tvaru domečku pro panenky? Ta do pokojíčku pro holčičku ideálně zapadne. Nebo si troufnete poskládat bedýnky do tvaru hradu?
Holkám vstup zakázán!
Stejně jako holky, taky kluci potřebují úložný prostor na svůj kreativní binec, takže bedny a boxy poslouží i v pokojíčku pro kluka. Velice důležitým prvkem je pak dětská postel. Chcete-li vašim malým raubířům dopřát krásnou vzpomínku na věk, kdy téměř nic nemuseli, věnujte jim jako předstupeň klasické postele dřevěnou postel ve tvaru domečku. Jejich dům, jejich hrad. Klučičí pokoj je přece místo, kde se staví bunkry a vyhrávají bitvy!
Pokojíček pro školní děti
Děti dnes tráví spoustu času domácí výukou, je proto třeba jim vytvořit v pokojíčku takové pracovní prostředí, aby si učení užily. Ideální je oddělit plochu na hraní od té vzdělávací. Rozdíl mezi nimi je totiž zásadní – když si děti hrají, měli bychom jim nechat jejich kreativní prostor volný, aby popustili uzdu fantazii. Zatímco když se školáci učí, je dobré mít kolem sebe efektivní pracovní prostor, který jim usnadní organizaci při učení.
Na pracovním stole by proto měl panovat pořádek. Pořiďte pár organizérů na papíry a pořadačů na sešity a učebnice. Psací potřeby uspořádejte do stojanu, aby je měl váš malý studentík vždy po ruce. Na elektroniku poslouží stojánek na mobil, příp. držák na tablet. V případě potřeby do nich děti mohou nakouknout, jinak ale mobil k učení nepatří. Praktickým pomocníkem pro organizaci pokojíčku je pak dětská knihovna a (opět) bedýnky a boxy. Tam se schová vše, co se nikam jinam nevejde 🙂
Dětský pokoj lze zařídit i v podkroví, jen je třeba myslet na vhodné osvětlení, a samozřejmě přístup (vhodné je využít k tomu určené půdní schody)
Snad jste našli dost nápadů a inspirace na výbavu pokoje pro vašeho miláčka. Ať se vám zařizování dětského pokojíčku podaří a líbí se hlavně jí/jemu. 🙂