Taky obdivujete v obchodě malé, ale rozkošné stromečky miniaturních rozměrů? Nejste v tom sami. Vyjímají se jak v interiérech, tak na zahradách, terasách apod. Koupit si bonsaj nás láká, málokdy tak ale učiníme. Bojíme se náročné péče, vždyť pěstování bonsají je doslova umění, v Asii se navíc rostlinky dědí z generaci na generaci. Když se budete držet našich rad, zvládnete se o bonsaj postarat i vy!
Kde se bonsaje vzaly?
Bonsaje pochází z Číny, kde dvorní dámy odpočívaly pod korunami rozkvetlých stromů. Jednoho zahradníka pak napadlo, že by stromy mohly dámy mít i doma. Stromek zasadil do květináče, aby kořeny nemohly růst, světlo světa spatřila první bonsaj.
Své jméno dostaly od způsobu pěstování, bonsaj totiž můžeme přeložit jako rostlina v misce. Pěstuje se z původní velké rostliny, kořeny se omezí v růstu. Tvar bonsaje, který tak obdivujeme, se upravuje stříháním a zaštipováním, případně lze vyvázat tenkým drátkem.
Nejčastější druhy bonsají
Mezi nejznámější stromky vhodné k pěstování v podobě bonsají patří buxus, bambus, Cesmína, fíkovník, granátovník, ptačí zob a další.
Jak se o bonsaj starat?
Vypěstování ze semínka by bylo na dlouho, proto je nejjednodušší koupit si nějakou tu rostlinku v obchodě. Jde o maličký stromeček, s plnou korunou, silným kmenem a větvením. Péče je zhruba stejně náročná jako v případě pokojových květin, náročnější je jen tvarování.
Bonsaj potřebuje pravidelný přísun živin a vody
Stromeček roste v malém květináčku, i podmiska je malá. Bonsaj tak je třeba častěji zalévat, voda v podmisce by ale zůstávat neměla. Na nedostatek vody vás stromek upozorní svěšením listů.
Zalévejte bonsaj pomalu, aby se substrát celý prolil a vodu nasál i celý kořenový bal.
Světlo ano, ostré slunce ne
Důležité je taky vybrat vhodné místo, kam bonsaj umístíte. Čím víc světla, tím lépe, na ostré sluníčko ale pozor.
Rostlinu pravidelně hnojte
Jednou za 2 týdny rostlinu přihnojte speciálním hnojivem na bonsaje.
I bonsaj potřebuje sem tam přesadit
Jendo za 2-3 roky bonsaj přesaďte do speciálního substrátu na bonsaje, kořeny až o 1/3 zkraťte.
Bonsaj je třeba tvarovat
Pěstování bonsají není v žádném případě nuda, má i svou kreativní část. Tou je tvarování, které je zároveň tím nejnáročnějším.
- Když vyrostou na bonsaji dvě větve ve stejné výšce stromu, jednu odstraňte.
- Dejte pryč i větve nepřirozených tvarů.
- Neúměrně silné větve v horní části stromu odřízněte.
- Bonsaj prořezávejte na jaře a v létě.
- Chcete specifický tvar větví a stromu? Růst větví nasměrujete pomocí tenkých drátků, které kůru nijak nepoškodí.