Léto je skoro za námi, z prázdnin už zbývá jen pár dní. Nástup dětí do školy a školky se tak nezadržitelně blíží. Mnozí rodiče ten okamžik očekávají s napětím a obavami, jak to ratolesti zvládnou. Co všechno děti i rodiče čeká?
Obavy jsou přirozené. Strach z neznámého je zcela běžná věc. Pokud se dítě těší, možná máte vyhráno.
Jak se na tak velký životní krok s dětmi připravit?
Co si budeme povídat. Je to velký krok nejen pro dítě, ale i pro nás, rodiče. Z miminka, které na nás bylo 24 hodin denně závislé vyrostl samostatný jedinec, který si vystačí i bez nás. Sice se pořád chodí pomazlit, pro pohlazení nebo útěchu, ale hodně toho už zvládne bez naší pomoci. A my to těžce neseme.
Vyprávějte si
Než se poprvé vydáte do školky, vyprávějte si o dětech, hračkách a zážitcích, které tam na dítě čekají. Vyprávějte o svých vzpomínkách na školku.
Naučte dítě vše, co by mělo zvládat
Před nástupem do školky by dítě mělo samo zvládnout několik základních věcí. Určitě jste se o nich dozvěděli při zápisu, není ale na škodu si to zopakovat.
- Poznat si své věci.
- Říct, že potřebuje na toaletu.
- Poprosit a poděkovat.
- Obléknout si kalhoty a bundu.
- Obout a zout si boty nebo bačkory. (Pořiďte radši ty bez tkaniček. Kdyby je paní učitelka každému dítěti zavazovala, ven by se asi nikdy nedostali.)
- Při jídle v klidu sedět u stolu a používat lžíci.
- Pít samostatně z hrnečku.
- Ovládat základy hygieny (před jídlem nebo po toaletě si umýt ruce, utřít si je do ručníku apod.).
Školkovou výbavu pořiďte společně
Do školky je toho potřeba poměrně dost. Skoro by se to dalo srovnat s výbavou pro prvňáčka. Zapojte do výběru i dítě. Bude se pak do školky víc těšit. Co malý „školkáček“ potřebuje?
- Bačkůrky,
- pyžamo na spaní,
- věci na převlečení (pro případ nehody),
- sportovní oblečení a obuv na procházky,
- pláštěnku nebo nepromokavé oblečení,
- holínky,
- čepici a kšiltovku – podle ročního období,
- kartáček a zubní pastu (některé školky pořizují hromadně),
- hřeben,
- opalovací krém za horkého a slunečného počasí.
Začněte dítě zvykat na ranní vstávání
Ke konci prázdnin je dobré začít zavádět pravidelný režim. Upravte ranní vstávání i večerní usínání tak, aby si dítě na další den plný zážitků odpočinulo a stihli jste včas dojít do školky.
Posilujte imunitu
Před nástupem do dětského kolektivu není od věci začít posilovat imunitu. Nástup do školky je pro ni velký zásah. Jak pro imunitu dítěte, tak pro tu naši. Školkové nemoci totiž často postihnou i rodiče. Jezte všichni dostatek ovoce a zeleniny, otužujte se.
Čtěte také: Jak je to s dětskou imunitou?
Pozor na sliby
Emočně vypjaté situace často lákají k tomu, abychom dítěti něco slíbili, když vše proběhne hladce. Pozor na to. Držte se následujících pravidel.
- Dítěti za pobyt ve školce nic neslibujte. Nejenže by se z toho stalo pravidlo, ale mohlo by to mít zcela opačný efekt. Dítě by se bálo, že vás zklame, když jednou bude plakat – třeba jen proto, že mu někdo vezme hračku.
- Když už něco slíbíte, dodržte to. Nezklamte dítě planými sliby. Když mu slíbíte, že ho po obědě vyzvednete – udělejte to.
- Slibujte jen to, co můžete dodržet.
Adaptace
Školky první týden většinou nabízí tzv. adaptační režim. Každá školka ho má trochu jiný, ale cíl je stejný. Dopřát dětem čas, aby si na školku a vše nové kolem zvykly. Využijte toho.