Venkovní teplota už sem tam klesne k nule a my doma začínáme topit. Přeci nebudeme mrznout. Kombinace zimních teplot s vysokou vlhkostí je ale příčinou vzniku plísní. Co dělat, když se vám na stěnách začnou objevovat černé chloupky a plíseň? Větrat!
Čerstvý vzduch je totiž pro náš život důležitý. Kdo bude správně větrat, zamezí vzniku plísní, nebudou ho tolik trápit bolesti hlavy, astma nebo kašel. Za to, že vám najednou začne plesnivět roh místnosti totiž může kombinace přebytečné vlhkosti v místnosti a příliš nízká interiérová teplota.
Kdo by doma plísně chtěl mít? Náchylné jsou hlavně starší nezateplené domy, kde se přebytečná vlhkost v interiéru může srážet na chladných obvodových stěnách. Ohrožené nejsou jen zdi, ale i trámy a dřevěná okna.
Jak s plísní bojovat?
I když venku teploty klesají pod bod mrazu a doma se chceme ohřát u krbu nebo radiátoru, nesmíme zapomínat větrat a kontrolovat vlhkost v bytě.
Větrejte chytře
Nejúčinnější větrání v zimě, které byt zbaví přebytečné vlhkosti a zároveň ušetří za vytápění, je krátké a intenzivní vyvětrání. Několikrát za den otevřete naráz na pár minut všechna okna a dveře. Při intenzivním několikaminutovém vyvětrání stěny bytu ani nábytek neprochladnou, takže když pak okna zavřete, teplota v místnosti se poměrně rychle vrátí na původní hodnotu.
Pozor na ventilaci a mikroventilaci
Ty je lepší v zimě vůbec nepoužívat. Pravidelné větrání ventilačkou totiž vede k tepelným ztrátám a přebytečná vlhkost stejně většinou nestihne uniknout.
Víte, že okno nastavené do polohy mikroventilace je vlastně otevřené? Poryv větru i zloději ho snadno otevřou dokořán.
Hlídejte teplotu a vlhkost v bytě
Udržujte v jednotlivých místnostech doporučenou teplotu, nezakrývejte topná tělesa. Nechte teplý vzduch volně stoupat místností. Jen tak bude ohřívat stěny i okenní tabule.
Víte, že při teplotě kolem 21°C by relativní vlhkost vzduchu neměla překročit 50 %? V létě je optimální vlhkost v bytě 40-55 %, v zimě 45-65 %.
Skvělým pomocníkem je i vlhkoměr. Stojí pár korun, ale služba, kterou odvede, je k nezaplacení. Pomůže hlídat vlhkost vzduchu i teplotu v místnosti.
Kde se vlhkost bere?
Dospělý člověk uvolní za noc skoro 1 litr vlhkosti. Zdrojem vlhkosti je i vaření, sprchování, květiny, akvárium, nebo sušák s prádlem. Takové prostředí je pro růst plísní naprosto ideální. Proto prádlo sušte raději na balkóně, při sprchování za sebou zavírejte dveře, při vaření používejte odsavač par.
Kde nejčastěji kondenzuje vlhkost?
- Nejohroženější jsou studené nezateplené obvodové zdi, na které narazíme nábytek nebo závěsy.
- Okolí oken. Pokud se rosí okna v interiéru, je to varování a je třeba začít větrat.
Nedejte plísním šanci. Ukažte jim, že u vás nemají co dělat. Udržujte v bytě teplotu kolem 21°C, větrejte, ale nenechte byt prochladnout a zvlhnout.