Taky se vaše dítko neustále motá v kuchyni, plete se vám pod nohy a chce vám připravovat nějaké dobrůtky? Když jdete na písek, musíte s sebou nést nejen bábovičky, ale taky plastové hrnečky, talířky, lžičky a hrnce? Možná máte doma budoucího šéfkuchaře. Pořiďte mu dětskou kuchyňku.
Když se zeptáte svých rodičů, určitě vám řeknou, že jste nebyli jiní. Taky jste mamince rádi pomáhali v kuchyni, nosili jí bábovku z písku a bahna, salát z trávy a pampelišek i další „dobrůtky“. Hraní na kuchaře k dětství prostě patří. I vaším snem tehdy byla malá kuchyňka.
Kdo je zručný, ten si doma kuchyňku dokáže vyrobit. Ti méně zruční se musí spolehnout na nabídku v obchodech. Jak takovou dětskou kuchyňku vybrat?
Co musí kuchyňka pro děti mít?
Nabídka hraček je dnes bohatá, není třeba sáhnout po první kuchyňce, která se vám bude líbit. Navíc – to, že se líbí vám, není rozhodující. Musí hlavně odpovídat dětským představám. Nebo se jim aspoň blížit.
Jen si vzpomeňte na sebe, když jste byli malí a po té kuchyňce tolik toužili. Co měla mít? Sporák? Troubu? Kuchyňské náčiní? Šuplíčky? Digestoř?
Víte, že děti rády napodobují dospělé a tím se i učí? Dětská kuchyňka je jednou z hraček, které rozvíjí sociální dovednosti, fantazii, jemnou motoriku i slovní zásobu.
Kuchyňka musí něco vydržet
Hodně lidí se nechá nalákat nízkou cenou. Ta je samozřejmě fajn, je ale když budete kuchyňku kupovat každé dva měsíce, protože ta předchozí se prohnula nebo praskla, brzy vás to přestane bavit a koupíte pořádnou kuchyňku. A pak si budete spílat, proč jste to neudělala hned. Pravidlo číslo jedna tedy zní: Na materiálu záleží.
Dětská kuchyňka ze dřeva
Dřevěná dětská kuchyňka nejen pěkně vypadá, ale bude i dlouho sloužit. Dřevo je přírodní, ekologický a netoxický materiál, který něco vydrží. Hrát si s ní může i víc dětí najednou.
- Dřevěná kuchyňka je stabilní a bytelná.
- Ideální hračka pro děti zhruba do 4 let věku.
- Ideální hračka pro děti těch rodičů, které preferují přírodní materiály.
- Je finančně náročnější než plastová kuchyňka.
- Většinou nevydáví zvuky ani nesvítí.
- Není propracovaná do detailu a disponuje menším množstvím doplňků.
Dětská kuchyňka z plastu
Plastová dětská kuchyňka je propracovaná do detailů, hýří barvami, často i vydává reálné zvuky. Dost možná ji také bude zdobit motiv některé z oblíbených pohádek.
- Disponuje doplňky jako mikrovlnka, trouba, sporák, dřez, kohoutek na vody. Víte, že některé kuchyňky skutečně můžete napojit na vodu a z kohoutku opravdu poteče voda?
- Realistický design
- Není tolik finančně náročná
- Když jí dítě znečistí, stačí hadr a voda. Kuchyňce se nic nestane.
- Menší stabilita
- Plast rychle praská
Náš tip: Ať už jste se rozhodli pro koupi kuchyňky ze dřeva nebo plastu, nezapomeňte kuchyňku pořádně prozkoumat. Není prasklá? Nekouká někde tříska? Jakými barvami je natřena? Všímejte si prostě i těch nejmenších detailů.
I na rozměrech záleží
Zatím co ročnímu dítěti postačí menší kuchyňka s minimem funkcí, pro školkové dítě už není vhodná. Parametrem, který nesmíte přehlédnout, je rozměr kuchyňky.
- Velikost kuchyňky musí korespondovat s věkem dítěte.
- Zamyslete se nad tím, kam kuchyňku postavíte. Máte na ní dostatek místa?
- Zaměřte se také na výšku pracovní plochy. Dítě se u kuchyňky nemá moc hrbit, mělo by na ni dobře dosáhnout.
Po jakých funkcích děti touží?
Některé děti se budou rozplývat nad obyčejnou kuchyňkou, jiné vám řeknou, že musí hrát, cinkat, téct z ní voda a kdoví co ještě. Obecně platí, že čím menší je dítě, tím míň funkcí u hračky potřebuje. S přibývajícím věkem náročnost stoupá.
Nezapomeňte ani na doplňky
Bez čeho se žádný kuchař neobejde? Bez nádobí, vařečky, prkénka, nože, skla, porcelánu i nádob na vaření. Někdy jsou již součástí kuchyňky, jindy je musíte dokoupit.
Komerční prezentace